Tarptautinė migracijos organizacija
Tarptautinė migracijos organizacija (TMO) buvo įkurta 1951-aiais metais. Šiandien – tai didžiausia tarpvyriausybinė humanitarinė migracijos organizacija, turinti 480 atstovybių visame pasaulyje. Pagrindinės TMO funkcijos ir veiklos sritys yra:
- Visapusiška pagalba migrantams, patekusiems į sudėtingas situacijas. TMO remia savanorišką grįžimą į kilmės šalis, vykdo įvairias reintegracijos programas, teikia įvairiapusišką pagalbą prekybos žmonėmis aukoms, inicijuoja prevencines informacijos kampanijas, vykdo integracijos programas ir kt.
- Pagalba vyriausybėms tarptautinės migracijos klausimais – rengiant migracijos politiką, praktikoje įgyvendinant migracijos procesų kontrolę, rengiant mokymus migracijos ir integracijos srityje dirbantiems specialistams.
- Įvairi veikla konfliktų, karų, stichinių nelaimių zonose. TMO vykdo įvairias humanitarines misijas daugelyje pasaulio regionų, skatina humaniškos ir socialiai atsakingos visuomenės vystymąsi.
Daugiau nei 7800 TMO darbuotojų visame pasaulyje teikdami visapusišką pagalbą migrantams taip pat prisideda prie efektyvaus tarptautinio bendradarbiavimo ir užtikrina humanišką ir tikslingą migracijos procesų eigą. Daugiau informacijos apie TMO veiklą pasaulyje rasite internetiniame puslapyje www.iom.int. Informaciją bei naujienas apie regioninio biuro Briuselyje veiklą galite rasti adresu eea.iom.int.
TMO Lietuvoje
Lietuva, pirmoji iš Baltijos šalių, 1998 metais tapo tikrąja Tarptautinės migracijos organizacijos nare. Vilniuje įsikūręs TMO biuras per 15 veiklos metų įgyvendino daugybę įvairių projektų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Pagrindinės TMO Vilniaus biuro veiklos kryptys yra:
- Atstovavimas Lietuvai Europos migracijos tinkle (EMT). EMT – tai Europos Komisijos inicijuotas ir koordinuojamas nacionalinių ministerijų, tyrimų institutų, nevyriausybinių ir tarptautinių organizacijų tinklas, kuriame dalijamasi informacija, lyginama ES valstybių narių politika migracijos klausimais, vykdomi tyrimai, organizuojami konsultaciniai susitikimai.
- Savanoriško grįžimo ir reintegracijos pagalba. Sudėtingoje situacijoje atsidūrusiems migrantams TMO Vilniaus biuras padeda sugrįžti į savo kilmės šalis ir suteikia galimybes gauti reintegracijos paramą siekiant jose įsitvirtinti.
- Prekybos žmonėmis prevencija. TMO Vilniaus biuras, siekdamas atkreipti visuomenės ir ypač jaunimo dėmesį į prekybos žmonėmis problemą, vykdo įvairiais prevencines informacijos kampanijas, teikia konsultacijas ir, esant galimybei, pagalbą nuo prekybos žmonėmis nukentėjusiems asmenims.
- Migrantų integracija. TMO Vilniaus biuras informuoja ir konsultuoja Lietuvoje esančius užsieniečius su integracija susijusiais klausimais, organizuoja tarpkultūrinius mokymus, kurių tikslas – kovoti su rasizmu ir ksenofobija, didinti visuomenės toleranciją kitataučių atžvilgiu.
- Darbo migracija ir informavimas. 2006-2008 m. TMO Vilniaus biuras buvo įkūręs Migracijos informacijos centrą. Interneto svetainėje, leidiniuose, konsultacijų metu buvo teikiama informacija, reikalinga planuojantiems išvykti ar grįžti lietuviams, taip pat Lietuvoje esantiems ar norintiems į šalį atvykti užsieniečiams. TMO taip pat organizavo informacines ir darbo muges tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
- Tyrimai ir migracijos politikos formavimas. TMO aktyviai dalyvauja migracijos politikos formavime Lietuvoje, vykdo tyrimus, rengia studijas ir kitą informacinę medžiagą aktualiais migracijos klausimais, bendradarbiauja tiek su vyriausybinėmis, tiek su nevyriausybinėmis organizacijomis Lietuvoje ir pasaulyje.
Šiuo metu TMO Vilniaus biuras vykdo šiuos projektus:
- Savanoriško grįžimo ir reintegracijos pagalba
- Prekybos žmonėmis prevencija
- Inovatyvus policijos sistemos darbuotojų tarpkultūrinės kompetencijos tobulinimas
- Atstovauja Lietuvos respublikos vyriausybę Europos migracijos tinkle
Daugiau informacijos apie TMO Vilniaus biuro veiklą rasite internetiniuose puslapiuose: www.iom.lt, www.emn.lt , 123.emn.lt.