Prekyba žmonėmis

June 4, 2014 Seimas svarstys siūlymą įtvirtinti baudžiamąją atsakomybę už prekybą žmogaus organais ir audiniais Posted In: Uncategorized

Seimas plenariniame posėdyje pritarė Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Dangutės Mikutienės pateiktoms Baudžiamojo kodekso pataisoms (projektas Nr. XIP-3568(2)) dėl prekybos organais.

Baudžiamoji atsakomybė būtų taikoma už pačias pavojingiausias veikas, kai komercializuojamas žmogaus kūnas, neteisėtai perkant ar kitaip už atlygį įgyjant žmogaus organus, audinius ar ląsteles transplantacijai ir lytines ląstelės ar embrioną dirbtiniam apvaisinimui. Taip pat baudžiamoji atsakomybė būtų numatyta už transplantacijos ir dirbtinio apvaisinimo procedūrų atlikimą, kai panaudojamos pirktas ar kitaip už atlygį įgytas organas, audinys ar ląstelės bei embrionas. Teikiamais pakeitimais numatoma ne tik fizinių, bet ir juridinių asmenų atsakomybė.

Pagal siūlomas naujas nuostatas asmeniui, kuris siūlė parduoti, pirkti ar kitaip už atlygį įgyti ar perleisti, laikyti, gabenti, siųsti žmogaus organą, audinį, ląsteles arba kiaušialąstę ar embrioną arba pardavė, pirko ar kitaip už atlygį įgijo ar perleido, laikė, gabeno, siuntė žmogaus organą, audinį, ląsteles arba kiaušialąstę ar embrioną, jeigu nebuvo prekybos žmonėmis požymių, arba tarpininkavo tokiai veiklai, grėstų bauda arba laisvės apribojimas, arba laisvės atėmimas nuo 1 iki 6 metų. Už šią veiką dalyvaujant organizuotoje grupėje būtų baudžiama laisvės atėmimu nuo 2 iki 10 metų.

Po pristatymo už teisės akto pakeitimus balsavo 69 Seimo nariai, prieš – 4 susilaikė 4 parlamentarai. Pritarus projektui po pateikimo, toliau jis bus svarstomas Seimo komitetuose. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje numatoma sugrįžti rudens sesijoje.

Parengta pagal Lietuvos Respublikos Seimo informaciją.