Prekyba žmonėmis

Persekiojimas

Prekyba žmonėmis yra:
Nusikaltimas. Svarbu, kad nusikaltėliai būtų nubausti, o aukos – pripažintos nukentėjusiomis. Siekiant padėti prekybos žmonėmis aukoms labai svarbus yra socialinio teisingumo atstatymas, kurį pasiekti galima tik kreipiantis į teisėsaugos institucijas bei teismą.
Žmogaus teisių pažeidimas. Pagalbą teikiančių organizacijų atstovai pastebi, jog lengvesnis bei sėkmingesnis reintegracijos į visuomenę kelias yra tų asmenų, kurie išdrįso kreiptis į teismą bei pamatė, jog jų skriaudėjai buvo nuteisti.

Todėl socialiniams darbuotojams, dirbantiems su prekybos žmonėmis aukomis, būtina:
• Užtikrinti nukentėjusiųjų teisę į atstovavimą ikiteisminio tyrimo procese ir teisme;
• Nuolat bendradarbiauti su policijos pareigūnais siekiant užkirsti kelią tolimesnėms prekeivių žmonėmis veikloms.

policija

Lietuvos teritorijoje dirba 10 specializuotų pareigūnų, kurie yra pasirengę tirti prekybos žmonėmis atvejus. Jei auka nenori kreiptis į artimiausią policijos įstaigą – susisiekite su apskričių vyriausiuose policijos komisariatuose (VPK) dirbančiais Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybų (ONTT) specialistais. Jie nukreips į regione dirbančius pareigūnus, išmanančius tokių nusikaltimų tyrimo ypatumus bei specifiką.

Taip pat galima kreiptis ir į Policijos departamente esantį Lietuvos kriminalinės policijos biuro skyrių tel. 8 5 271 9901, el. paštu prekybazmonemis@policija.lt.

Prekybos žmonėmis kaip nusikaltimo identifikavimas

Dažnai prekyba žmonėmis yra glaudžiai susijusi ir su kitomis nusikalstamomis veikomis. Kad nusikaltimas būtų identifikuotas kaip prekybos žmonėmis atvejis, yra svarbu įrodyti tris pagrindinius įtartinos veiklos elementus:

PZ identifikavimas

Uzdarumo faktoriai
Kodėl aukos tyli?

Socialiniai darbuotojai, susidūrę su galimai nuo prekybos žmonėmis nukentėjusiais asmenimis, turi žinoti, jog jie susiduria su ypač pažeistais asmenimis, kurie nebepasitiki aplinkiniais, yra užsidarę, neretai – tiesiog nori užmiršti buvusius įvykius. Nukentėjusieji asmenys neatskleidžia prekybos žmonėmis faktų, nes dažniausiai bijo. Baimė – pagrindinis uždarumo veiksnys.

“Teisėsaugos institucijų veikla, susidūrus su prekyba žmonėmis”, Vilnius 2005. Praktinis vadovas policijos pareigūnams. (Parsisųsti) 

Teismų sprendimai

VRM Prekybos žmonėmis prevencijos ir kontrolės programa

ADSTRINGO projektas